Czy powinienem powiedzieć o zdradzie? 3 rzeczy do rozważenia

Ten poradnik przeczytasz w 2 minuty

Zdradziłeś swojego partnera/partnerkę i teraz zastanawiasz się, czy powinieneś o tym powiedzieć. Co się stanie, jeśli to zrobisz? Czy lepiej trzymać to w tajemnicy i próbować po prostu o tym zapomnieć?

Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas podejmowania decyzji o tym, czy powiedzieć swojemu partnerowi o zdradzie, czy nie:

1. Czy powinienem powiedzieć mojemu partnerowi, że zdradziłem, jeśli nie ma dowodów?

Przede wszystkim musisz przeprowadzić rozmowę z samym sobą i liczyć się z konsekwencjami, każdej decyzji, jaką podejmiesz. Jeśli powiedzenie partnerowi o zdradzie sprawi ci ulgę, to zrób to, ale bądź przygotowany na cały wachlarz reakcji, jaki może się pojawić po drugiej stronie. To dla drugiej połówki zawsze nieprzyjemny szok. Każdy radzi sobie inaczej. Jeśli jednak zdecydujesz się na zatajenie zdrady, to pamiętaj, że ukrywanie kłamstwa może spowodować jeszcze większą szkodę. Jeśli ukrywasz kłamstwo przez długi czas, a potem mówisz prawdę lub partner/partnerka dowiadują się o tym w inny sposób (np. poprzez znalezienie dowodów w twoim telefonie), może to być dla obu stron bardzo wyniszczające, a odbudowa zaufania wobec twojej osoby będzie niemal niemożliwa. To zależy od ciebie, co chcesz zrobić. Jeśli jednak masz 1000% pewności, że twoja zdrada nie wyjdzie na jaw, a zależy Ci na aktualnym związku i wiążesz z nim duże nadzieje oraz nie masz wyrzutów sumienia (Ty diable!), lepiej żebyś o zdradzie zapomniał i zakopał ją raz na zawsze w czeluściach swojego umysłu. A i jeszcze jedno. Może lepiej już więcej tego nie rób?

Zastanawiasz się jeszcze jakich reakcji możesz się spodziewać, po wyjawieniu zdrady?

  • Jeśli twój partner to osoba, która zazwyczaj stara się unikać dramatu i jest spokojna w większości sytuacji, prawdopodobnie nie zareagują zbytnio gwałtownie/agresywnie, nawet jeśli powiesz im o niewierności.
  • Jeśli jednak twój partner ma duży temperament albo jest bardzo dramatyczny, gdy jest zestresowany lub zły, to powinieneś być przygotowany na najgorsze. Jeśli boisz się, że ta osoba może cię fizycznie skrzywdzić, powiedz im o swojej niewierności przez telefon lub e-mail i najlepiej zakończ tę przemocową relację.

2. Czy powinienem powiedzieć mojemu partnerowi, że zdradziłem, jeśli jest dowód?

Jeśli zdarzyło się niedawno, że zdradziłeś swojego partnera i są na to dowody (np. wiadomości tekstowe lub zdjęcia), albo jeśli twój partner sprawdził historię połączeń, powinieneś rozważyć ujawnienie zdrady. Oznacza to, że jeśli bliska Ci osoba odkryje dowody zdrady, będzie wiedziała na pewno, że coś się wydarzyło. Jeśli chcesz dalej być razem, powinieneś otwarcie przyznać się do zdrady i nie kierować się dumą podczas podejmowania decyzji w takiej sytuacji.

I jeszcze jedna ważna rzecz – jeśli zdarzyła Ci się zdrada lub dłuższy romans, radziłbym również zasięgnąć porady specjalisty, takiego jak terapeuta lub doradca małżeński, którzy mogą pomóc w przeprowadzeniu przez proces uzdrowienia po zdradzie i odbudowaniu zaufania w związku.

Zdrada jest poważnym problemem w każdym związku i rozwiązanie go nie jest łatwe. Wymaga to dużo pracy i zaangażowania z obu stron. Warto również pamiętać, że ujawnienie zdrady nie jest gwarancją, że twój partner będzie chciał z tobą zostać. Jeśli zdecydujesz się ujawnić zdradę, ważne jest, aby zrobić to w sposób, który będzie najmniej bolesny dla twojego partnera. Warto również pamiętać, że niezależnie od tego, jak bardzo chcesz ocalić swój związek, decyzja, czy chce ona być z tobą, należy do niej.

3. Czy powinienem powiedzieć mojemu partnerowi, że zdradziłem, jeśli on sam mnie zdradził?

Generalnie powinieneś powiedzieć o zdradzie, choćby dla samego oczyszczenia sytuacji. Jeśli ujawnisz swoją zdradę swojemu partnerowi, to może ci wybaczyć i razem będziecie mogli iść do przodu. Z drugiej strony, jeśli tego nie ujawnisz i on sam to odkryje, istnieje dużo większe prawdopodobieństwo, że wasz związek się skończy. Więc jeśli chcesz, żeby wasz związek trwał dalej, to ujawnienie jest dla ciebie najlepszą opcją. Ale może już nadszedł czas, żebyście zapytali siebie, czy to jest najlepsze środowisko dla waszego związku. Może nadszedł czas, żeby odświeżyć wasze relacje, popracowali nad wiernością (lub np. związkiem otwartym) oraz odbudowali na nowo swoje zaufanie wobec siebie?

Jeśli nadal nie wiesz, co zrobić, pamiętaj, że najlepszą opcją będzie przepracowanie tego ze specjalistą. To może być dłuższy proces, ale na pewno pozwoli podjąć Ci dobrą decyzję.

22 gwarantowane oznaki niewierności

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.