Mężczyzna, który jest określany jako pacjent „Miasta nadziei” z kalifornijskiej placówki medycznej jest od 17 miesięcy w stanie remisji zarówno białaczki, jak i HIV.
66 letni mężczyzna, który chce pozostać anonimowy, został przypadkowo wyleczony z wirusa po przeszczepieniu komórek macierzystych w celu leczenia białaczki.
Trzy i pół roku temu lekarze zdecydowali o wykonaniu przeszczepu szpiku kostnego, który był konieczny z uwagi na leczenie białaczki. Szpik pochodził od dawcy, który był naturalnie odporny na wirusa. W efekcie 66-latek, który nie chce zostać zidentyfikowany, przestał brać leki na HIV.
Mężczyzna, który zakończył swoje leczenie powiedział w oświadczeniu: „Kiedy zdiagnozowano u mnie HIV w 1988 roku, podobnie jak wielu innych, myślałem, że to wyrok śmierci. Nigdy nie sądziłem, że dożyję dnia, w którym nie mam już wirusa HIV”.
Warto zaznaczyć, że pacjent otrzymał terapię nie z powodu zakażenia HIV, ale dlatego, że cierpiał na białaczkę. Niesamowitym przypadkiem okazał się fakt, że dawca szpiku był odporny na HIV. Po przeszczepie pacjent był poddawany obserwacji, która m.in. wykazała że poziom wirusa HIV w jego organizmie stał się niewykrywalny. Od ponad 17 miesięcy jest remisji choroby.
Mężczyzna z Kalifornii jest najstarszym pacjentem – jednym z czterech do tej pory – uważanych za wyleczonego w ten sposób z HIV.
Pierwszym był „berliński pacjent” Timothy Ray Brown w 2007 roku. Na początku tego roku lekarze w Nowym Jorku poinformowali, że w ten sam sposób wyleczyli pierwszą kobietę z HIV.
Prezydent elekt Międzynarodowego Towarzystwa AIDS (IAS) określił terapię jako „świętego Graala”. Stwierdził, że daje to „nieprzerwaną nadzieję i inspirację” dla osób żyjących z HIV. Naukowcy uważają, że ta metoda działa, ponieważ dawcy bez wirusa HIV nie mają receptorów wykorzystywanych przez HIV do zarażania komórek.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.