„Cicha ziemia” – historia inna niż myślisz

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Już wkrótce do kin trafi intrygujący debiut Agi Woszczyńskiej „Cicha ziemia” z Dobromirem Dymeckim i Agnieszką Żulewską w rolach głównych.

Choć akcja filmu rozgrywa się w wakacje, na włoskiej wyspie, gdzie wynajmują dom z widokiem Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki), to tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego.

Cicha ziemia (2021) - Filmweb

Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans. Fantastycznie uchwycony przez Bartosza Świniarskiego, operatora zdjęć z filmu „Niepamięć” Christosa Nikou).

Chaos, strach i śmierć

Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i równie szczelnie zamknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością. Do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie rozszczelni jednak ich strefę komfortu. Spowoduje to przeciek, którym do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć. A błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia.

True™ – kosmetyki, które faktycznie działają

To metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności

Trzymający w napięciu film Agi Woszczyńskiej pozwala, by pod gładką powierzchnię powolutku podchodziły wrzące emocje. Ale zagrożony małżeński status quo to tylko metafora szerszej, politycznej alienacji i obojętności, z jaką od lat obserwujemy unoszące się na wodzie trupy. Do motywu utraconej niewinności odsyła zresztą obsada: w roli nurka wystąpił tu sam Jean Marc-Barr, bohater kultowego „Wielkiego błękitu”.

Od czasu premiery „Cichej ziemi” na festiwalu w Toronto granice rzeczywistości gwałtownie się przesunęły – znajdują się teraz tuż pod naszymi oknami. I choć to gorzka konstatacja, brawurowy debiut polskiej reżyserki doskonale trafia w swój czas.

„Cicha ziemia” kiedy premiera?

Film „Cicha ziemia” będziecie mogli zobaczyć w kinach już 26 sierpnia.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.