Biały blask: kontrowersyjna historia Abercrombie & Fitch już na Netflix

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Historia Abercrombie & Fitch od zawsze budziła spore kontrowersje, uwielbienie młodych i niezadowolenie dorosłych. Marka podbiła amerykańskie centra handlowe pod koniec lat 90. i na początku lat 2000 dzięki atrakcyjnym modelkom i modelom, gorącym tanecznym rytmom i odważnym zapachom. Jednak chociaż promocja „czysto amerykańskiego” wizerunku przyniosła marce wielki sukces i stała się najbardziej pożądaną amerykańską marką młodzieżową, przyćmiły go kontrowersje związane z wykluczeniem i dyskryminacją.

Abercrombie To Stop Hiring 'Hot' Sales Staff, Topless Male Models

Abercrombie & Fitch to genialny marketing, przemyślana polityka kadrowa i jeszcze więcej kontrowersji

Abercrombie od dawna było znane zarówno z odkrytych męskich torsów, jak i ubrań, które okrywają swoich klientów. Marketing i customer experience marki był bardzo szczegółowo przemyślany, podobnie jak ściśle określony proces rekrutacyjny. Twórca pomysłu na markę – Mike Jeffries wraz z nadwornym fotografem Brucem Weberem stworzyli pożądany przez wszystkich świat niezwykle atrakcyjnych, uśmiechniętych oraz szczupłych chłopaków i dziewczyn z sąsiedztwa. I nic nie byłoby w tym dziwnego, przecież cały świat mody stoi seksownymi modelami i modelkami, gdyby nie fakt, że również większość personelu musiało być nie tylko atrakcyjna, ale przede wszystkim biała. Jeśli wyglądałeś inaczej niż z góry założony wzorzec, w najlepszym wypadku lądowałeś na zapleczu, a najczęściej byłeś pomijany w procesie rekrutacji.

Dyskryminacja rasowa Abercrombie & Fitch to wierzchołek góry lodowej

Dokument stworzona przez Netflixa, skrawek po skrawku odkrywa nie tylko kontrowersje związane z dyskryminacją na tle wyglądu czy rasy, ale także te na tle chociażby molestowania seksualnego. Bohaterowie materiału analizują także czy marka wyciągnęła wnioski i jak daleko posunęła się w swojej zmianie w stronę firmy, która nie wyklucza nikogo bez względu na wygląd.

ZOBACZ ZWIASTUN DOKUMENTU NETFLIX: „Biały blask: Historia Abercrombie & Fitch”

Abercrombie & Fitch wypromowało wiele białych gwiazd

Pewno większość z nas kojarzy seksowne zdjęcia uśmiechniętych modeli. Wielu może jednak nie zdawać sobie sprawy, że w połączeniu z oszałamiająco wykonanymi zdjęciami wielu sportowców bez koszulek, okazało się przyszłymi gwiazdami Hollywood i zostały również uchwycone przed obiektywem fotografa A&F Quarterly Bruce’a Webera.

Chris Carmack (Grey’s Anatomy) pojawił się w 2004 roku w kwartalniku A&F, podczas gdy przyszli hollywoodzcy gracze Channing Tatum i Ashton Kutcher byli znani z tego, że mieli kilka własnych ujęć w popularnym magazynie marki z początku 2000 roku. Jamie Dornan pozował (w ubraniu) do kolejnej reklamy firmy, podczas gdy zarówno Penn Badgley, jak i Kellan Lutz zaprezentowali tlące się spojrzenia przed kamerą Bruce’a Webera. Podczas gdy A&F Quarterly nieświadomie pomagał tworzyć przyszłe supergwiazdy, m.in. takiego pokroju jak Taylor Swift, równocześnie tworzyli także polaryzującą amerykańskI dyskurs między Abercrombie a wieloma politykami i organizacjami. Niezależnie od tego, czy byli to Concerned Christians of America, czy gubernator stanu Illinois Corinne Wood, krytycy Kwartalnika A&F konsekwentnie znajdowali uchybienia w czasami prowokacyjnej treści magazynu oraz całościowego podejścia marki do marketingu.

Pedestrians in New York passed one of Abercrombie & Fitch’s signature ads.

Treści w A&F Quarterly i praktyki Abercombie & Fitch jako całość w okresie ich świetności z pewnością będą częścią nadchodzącego filmu dokumentalnego Netflix „Biały blask: Historia Abercrombie & Fitch”. Chociaż dokument z pewnością pokaże sukcesy marki, praktyki wykluczające praktykowane na wyżynach marki, a także sposób, w jaki ewoluowały, sama marka opublikowała w tym tygodniu wiadomość na Instagramie, w której szczegółowo omówiła nadchodzący dokument.

„W duchu przejrzystości chcemy bezpośrednio przekazać wiadomość o nadchodzącym filmie dokumentalnym, który będzie przedstawiał Abercrombie & Fitch i skupi się na epoce, która miała miejsce pod poprzednim kierownictwem” – zaczęła marka. „Chociaż problematyczne elementy tamtej epoki były już przedmiotem szerokiej i słusznej krytyki na przestrzeni lat, chcemy jasno powiedzieć, że są to działania, zachowania i decyzje, które nie byłyby obecnie dozwolone lub tolerowane w firmie”.

„Kiedy ewoluowaliśmy, poczuliśmy miłość tej społeczności” – wyjaśnił post. „Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, którego nam udzieliłeś, ponieważ podjęliśmy celowe kroki, aby być otwartym i przyjaznym dla wszystkich”. „Dziękujemy za danie nam szansy pokazania wam, kim jest dzisiaj Abercrombie i za bycie częścią tego, kim będziemy jutro” i zakończył mówiąc. „Wiemy, że praca nigdy się nie kończy i pozostajemy zaangażowani w ciągłe tworzenie firmy, z której wszyscy możemy być dumni”.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.