Bezpłatne szczepienia przeciw HPV dla dwóch roczników

Niebawem mają ruszyć bezpłatne, powszechne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka HPV, który odpowiedzialny jest m.in. za rozwój raka szyjki macicy oraz nowotworów głowy i szyi.

Na razie dla roczników 2010 i 2011, czyli dzieci w wieku 12 i 13 lat. Dziewczynek i chłopców.

Vaccines should end the pandemic, despite the variants, say experts –  Harvard Gazette

Co prawda jedna z dostępnych na rynku szczepionek jest refundowana od listopada 2021 roku, ale w połowie. Cena jednej dawki dla pacjenta to ok. 140 zł, natomiast tej nierefundowanej to koszt ponad 500 zł. Do uodpornienia potrzebne są, w zależności od wieku pacjenta, dwie albo trzy iniekcje.

Wśród 200 typów wirusów brodawczaka ludzkiego HPV, które wywołują zmiany w różnych okolicach ciała ok. 40 z nich odpowiada za zakażenia narządów moczowo-płciowych kobiet i mężczyzn. W Europie znaczenie ma 8 typów (16, 18, 31, 33, 35, 45, 56 i 58), ale to te o numerach 16 i 18 są najbardziej niebezpieczne, bo odpowiadają za ponad 70 proc. przypadków raka szyjki macicy. Zakażenie tymi patogenami może wywoływać nie tylko nowotwory raka szyjki macicy, ale też odbytu, prącia, sromu, pochwy, jamy ustnej, gardła, krtani i zatok przynosowych.

Za dowiedzenie związku między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008 roku nagrodę Nobla.

Czy terapię konopną można personalizować?

To zaś, że powszechne szczepienia przeciwko temu patogenowi są niezwykle skuteczną bronią przeciwko nowotworom pokazuje przykład Australii, gdzie dziewczynki są systematycznie szczepione od 2007 r., a od 2013 r. chłopcy. Efekt jest taki, że Australia ma jeden z najniższych na świecie wskaźników zachorowań na raka szyjki macicy i zamierza jeszcze w tej dekadzie wyeliminować ten nowotwór całkowicie, pomagając sobie dodatkowo prowadzonym od pięciu lat powszechnym programem badań przesiewowych w kierunku zakażenia wirusem HPV u kobiet w wieku 25-69 lat. Władze Australii spodziewają się też dynamicznego spadku zachorowań na nowotwory głowy i szyi.

Szczepionka skuteczną bronią przeciw wirusowi

Szczepionka jest silna bronią przeciw wirusowi brodawczaka HPV. Chroni przed zachorowaniem na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Szczególnie zalecana jest dzieciom, zarówno dziewczynkom i chłopcom w wieku dojrzewania, jeszcze przed inicjacją seksualną. Jednocześnie należy pamiętać o tym, by poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka szyjki macicy nawet po przyjęciu szczepionki.

W Polsce dostępne dwie szczepionki, tylko jedna jest refundowana

W Polsce dostępne są dwie szczepionki – dwuwalentna Cervarix i dziewięciowalentna Gardasil9, która zastąpiła czterowalentną Gardasil. Obie wytwarzają przeciwciała, które zwalczają te dwa najgroźniejsze typy wirusów: 16 i 18, a Gardasil9 dodatkowo typy  (6, 11, 31, 33, 45, 52, 58).

Szczepionka Cervarix refundowana jest w Polsce od 1 listopada 2021 r. Refundacja, zgodnie z obwieszczeniem Ministra Zdrowia, dotyczy osób od ukończenia 9. roku życia.  Odpłatność za Cervarix wynosi 50%. Pacjent zapłaci za nią w aptece z dopłatą 138,18 zł (przy cenie detalicznej leku 276, 36 zł).  Na rynku dostępna jest też szczepionka Gardasil9. Jej cena jest jednak wyższa dla pacjenta – to koszt ok 480,63 zł.

Mój partner jest nosicielem wirusa HIV, jak się chronić?

Biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia przekazało, że nieodpłatne szczepionki w 2023 roku będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat w  punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej. To prawie 810 tys. dzieci. Jak wskazuje Rada Przejrzystości AOTMiT w 2024 roku z kolei szczepienia mogłyby objąć młodzież urodzoną w 2012 roku, czyli ok. 388,8 tys. młodych pacjentów.

Data rozpoczęcia szczepień nie została jeszcze wyznaczona, choć wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na początku stycznia 2023 roku zapowiedział, że „najbliższe tygodnie pokażą, że ta szczepionka będzie refundowana”.

 

Źródło informacji: Serwis Zdrowie

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.