Belgowie będa pracować przez 4 dni w tygodniu. Kiedy kolej na nas?

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż minutę

Pracownicy w Belgii mają teraz prawo poprosić swoich pracodawców o czterodniowy tydzień pracy. We wtorek belgijski rząd uchwalił reformę wraz z pakietem innych zmian w krajowym prawie pracy.

Czterodniowy tydzień pracy cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie, w tym na Islandii, gdzie rząd testował program w latach 2015-2019. Staje się on również podstawowym dodatkiem do pracy w Dolinie Krzemowej dla firm, które uważają, że mogą zrobić więcejw krótszym czasie. Niektórzy przyjmują tę politykę tymczasowo, aby mieć trzydniowe weekendy w okresie letnim, ale inni – jak firma e-commerce Bolt – przyjęli tę praktykę na stałe.

4-dniowy tydzień pracy w Islandii okazał się „ogromnym sukcesem”

Po pandemii pomysł na czterodniowy tydzień pracy stał się popularny na całym świecie. W czerwcu 2022 Wielka Brytania planuje rozpocząć sześciomiesięczny program przy współpracy z około 30 firmami, które zdecydowały się zbadać ten model we własnych środowiskach. Podobne programy mają rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych, Irlandii,  Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii. Naukowcy z Islandii odkryli, że krótszy tydzień pracy okazał się ogromnym sukcesem. Zjednoczone Emiraty Arabskie w grudniu 2021 roku stały się pierwszym krajem, który oficjalnie przeszedł na czteroipółdniowy tydzień pracy.

W przypadku mniejszych startupów czterodniowy tydzień pracy może nie być tak wykonalny. Ale zwolennicy mówią, że krótszy tydzień pracy sprawia, że pracownicy są bardziej produktywni, a firmy, które przeszły transformację, mogą nigdy nie wrócić do starego modelu.

 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.