Europejska Nagroda Publiczności LUX – to nowe wyróżnienie przyznawane przez Parlament Europejski. Zwycięzcą tegorocznej edycji został „Kolektyw” Alexandra Nanaua. Na drugim miejscu uplasował się film „Boże Ciało” Jana Komasy. Bartosz Bielenia, odbierający wyróżnienie w imieniu reżysera poświęcił swoje przemówienie na sytuację na Białorusi. Zakończył je krzykiem, nawiązując do codziennych protestów Jany Shostak przed Przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie.
Lux Audience Award to nowa nagroda, której powstanie ogłoszono podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Lux Audience Award łączy w sobie Nagrodę Filmową LUX, a także Nagrodę Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej. O zwycięzcy decydują w głosowaniu eurodeputowani i europejska publiczność.
Tegoroczni Laureaci
Wczoraj podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego wręczone zostały Europejskie Nagrody Publiczności Lux. W finale konkursu znalazły się trzy europejskie produkcje: „Na rauszu” Thomasa Vinterberga, „Boże Ciało” Jana Komasy oraz „Kolektyw” Alexandra Nanaua.
„Kolektyw”
David Sassoli – przewodniczący Parlamentu Europejskiego – ogłosił laureata głównej nagrody. Okazał się nim „Kolektyw” Alexandra Nanaua, opowiadający o dziennikarzach śledczych demaskujących oszustwa w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej.
To dla mnie wielki zaszczyt, że właśnie ten film został wybrany przez obywateli Unii Europejskiej i europarlamentarzystów. Sądzę, że jest to nagroda przede wszystkim dla ofiar i ich rodzin (…). To także nagroda za nieustępliwość i odwagę zwykłych obywateli, którzy w 2016 roku odmienili rumuńskie społeczeństwo, bo mieli odwagę pójść do prasy i powiedzieć prawdę – mówił Nanau, odbierając statuetkę.
„Boże Ciało”
Pochodzę z Polski. Polska jest na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Za tą granicą 30 500 osób jest torturowanych. 476 osób znajduje się w więzieniach politycznych, 30 zostało zamordowanych. Wszystkie te dane pochodzą z roku 2020. To, co mogę dzisiaj zrobić, to oddać mój głos w solidarności dla Jany Shostak, która codziennie o godzinie 18 gromadzi ludzi przed Przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie, by przez minutę krzyczeć. Oto jej słowa: „milczeliśmy przez 27 lat, o 27 lat za długo”
Great read! The depth and clarity of your analysis are impressive. If anyone is interested in diving deeper into this subject, check out this link: DISCOVER MORE. Looking forward to everyone’s thoughts!