Bartosz Bielenia krzyczy dla Białorusi w Parlamencie Europejskim

Ten artykuł przeczytasz w 2 min

1

Europejska Nagroda Publiczności LUX – to nowe wyróżnienie przyznawane przez Parlament Europejski. Zwycięzcą tegorocznej edycji został „Kolektyw” Alexandra Nanaua. Na drugim miejscu uplasował się film „Boże Ciało” Jana Komasy. Bartosz Bielenia, odbierający wyróżnienie w imieniu reżysera poświęcił swoje przemówienie na sytuację na Białorusi. Zakończył je krzykiem, nawiązując do codziennych protestów Jany Shostak przed Przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie.

Lux Audience Award to nowa nagroda, której powstanie ogłoszono podczas zeszłorocznego festiwalu filmowego w Wenecji. Lux Audience Award łączy w sobie Nagrodę Filmową LUX, a także Nagrodę Publiczności Europejskiej Akademii Filmowej. O zwycięzcy decydują w głosowaniu eurodeputowani i europejska publiczność.

Tegoroczni Laureaci

Wczoraj podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu Europejskiego wręczone zostały Europejskie Nagrody Publiczności Lux. W finale konkursu znalazły się trzy europejskie produkcje: „Na rauszu” Thomasa Vinterberga, „Boże Ciało” Jana Komasy oraz „Kolektyw” Alexandra Nanaua.

„Kolektyw”

David Sassoli – przewodniczący Parlamentu Europejskiego – ogłosił laureata głównej nagrody. Okazał się nim „Kolektyw” Alexandra Nanaua, opowiadający o dziennikarzach śledczych demaskujących oszustwa w rumuńskim systemie opieki zdrowotnej.

To dla mnie wielki zaszczyt, że właśnie ten film został wybrany przez obywateli Unii Europejskiej i europarlamentarzystów. Sądzę, że jest to nagroda przede wszystkim dla ofiar i ich rodzin (…). To także nagroda za nieustępliwość i odwagę zwykłych obywateli, którzy w 2016 roku odmienili rumuńskie społeczeństwo, bo mieli odwagę pójść do prasy i powiedzieć prawdę – mówił Nanau, odbierając statuetkę.

„Boże Ciało”

Drugie miejsce przypadło filmowi „Boże Ciało” Komasy, nagrodę w imieniu twórców odebrał aktor Bartosz Bielenia, grający główną postać.
Pochodzę z Polski. Polska jest na granicy Unii Europejskiej z Białorusią. Za tą granicą 30 500 osób jest torturowanych. 476 osób znajduje się w więzieniach politycznych, 30 zostało zamordowanych. Wszystkie te dane pochodzą z roku 2020. To, co mogę dzisiaj zrobić, to oddać mój głos w solidarności dla Jany Shostak, która codziennie o godzinie 18 gromadzi ludzi przed Przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie, by przez minutę krzyczeć. Oto jej słowa: „milczeliśmy przez 27 lat, o 27 lat za długo”
Na zakończenie swojego przemówienia, stojąc na środku sali parlamentu w Strasburgu, zaczął wydawać z siebie krzyk. „Niech żyje Białoruś!” – powiedział na
koniec.

Filmy dostępne w wszystkich językach UE

Nagroda nie zakłada nagrody finansowej, jednak Parlament Europejski zobowiązał się pokrywać koszty tłumaczenia napisów do filmu na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej oraz dostosować je do potrzeb osób niedowidzących i niedosłyszących.
1 komentarz
  1. Gillt mówi

    Great read! The depth and clarity of your analysis are impressive. If anyone is interested in diving deeper into this subject, check out this link: DISCOVER MORE. Looking forward to everyone’s thoughts!

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.