Antykoncepcja dla mężczyzn ze 100% skutecznością? To możliwe!

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Wyobraź sobie taką sytuację: wchodzisz do apteki i prosisz o „męską pigułkę” antykoncepcyjną. Wszystko dlatego, że istnieje bezpieczny lek dla mężczyzn, a ciężar kontroli urodzeń jest w końcu bardziej równo podzielony między płciami.

Naukowcy od dziesięcioleci pracują nad doustnym środkiem antykoncepcyjnym dla mężczyzn. Teraz są o krok bliżej po odkryciu eksperymentalnego leku, który tymczasowo blokuje plemniki u samców myszy i zapobiega ciążom w badaniach przedklinicznych.

Male Birth Control Drug Sees 'Game-Changer' Trial In Mice—Here's What You Need To Know

Męska antykoncepja ograniczona jest do dwóch w możliwości

W artykule opublikowanym w Nature Communications, naukowcy z Cornell University stwierdzili, że ich odkrycia mogą „zmienić zasady gry” w antykoncepcji dla mężczyzn. Poza prezerwatywami, które istnieją od około 2000 lat mężczyźni nie mają wielu niezawodnych opcji zapobiegania zapłodnieniu partnerki, chyba że przeszliby wazektomię.

Środki antykoncepcyjne dla mężczyzn muszą mieć znacznie wyższy wskaźnik pod względem bezpieczeństwa i skutków ubocznych

Poprzednie badania eksperymentalnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn osiągnęły imponujące wskaźniki skuteczności sięgające 94%. Jednak większość z nich wpływa na rozwój plemników. Oznacza to, że ​​potrzeba było miesięcy, aby środek antykoncepcyjny był niezawodny. Dodatkowo potrzeba było tygodni, aby odwrócić jego działanie.

Dr Lonny Levin, współautorka badania Weill Cornell Medicine, mówi, że potencjalne środki antykoncepcyjne dla mężczyzn muszą mieć znacznie wyższy wskaźnik pod względem bezpieczeństwa i skutków ubocznych. Wyjaśniła, że ponieważ mężczyźni nie ponoszą ryzyka związanego z donoszeniem ciąży, zakłada się, że będą wykazywać niską tolerancję na potencjalne skutki uboczne.

Ciężar antykoncepcji jest niesprawiedliwie nakładany na kobiety

Tymczasem kobiety przyjmują pigułki antykoncepcyjne od lat 60. XX wieku. Chociaż pigułka szybko stała się jedną z najpopularniejszych na świecie form antykoncepcji i zrewolucjonizowała zdrowie reprodukcyjne kobiet, krytyka braku męskich środków antykoncepcyjnych była od dawna problemem. Wiele osób twierdzi, że ciężar antykoncepcji jest niesprawiedliwie nakładany na kobiety, które mają ograniczone możliwości kontroli urodzeń i czasami doświadczają skutków ubocznych syntetycznych hormonów zawartych w pigułkach, w tym ciężkich migren, wymiotów, depresji i lęku.

Jak działa nowy męski środek antykoncepcyjny?

Naukowcy z Weill Cornell Medicine odkryli, że pojedyncza dawka inhibitora o nazwie TDI-11861 unieruchamia plemniki u myszy na okres do 2,5 godziny. W eksperymencie samce myszy wykazywały normalne zachowania godowe. Jednak podczas 52 różnych prób krycia po podaniu im leku badanego nie udało się im zapłodnić samic. Trzy godziny później plemniki myszy zaczęły odzyskiwać ruchliwość. Całkowitą sprawność odzyskały w ciągu 24 godzin.

Nasz inhibitor działa w ciągu 30 minut do godziny” – powiedział Balbach. „Każdy inny eksperymentalny hormonalny lub niehormonalny środek antykoncepcyjny dla mężczyzn potrzebował tygodni, aby obniżyć liczbę plemników lub uniemożliwić im zapłodnienie komórek jajowych” – dodał.

Odkrycie umożliwi rozpoczęcie badań klinicznych

Badacze uważają, że wyniki badań przedklinicznych mogą utorować drogę do leku, który mężczyźni mogliby przyjmować na krótko przed seksem. Tylko w razie potrzeby, pozwalając im na podejmowanie codziennych decyzji dotyczących ich płodności.

W następnym etapie eksperymentów naukowcy powtórzą swoje próby w różnych modelach przedklinicznych, co stworzy ścieżkę do przeprowadzenia badań klinicznych na ludziach. Oznacza to jednak, że ​​będziemy musieli jeszcze poczekać kilka lat, zanim pigułka antykoncepcyjna dla mężczyzn będzie dostępna w aptekach.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.