Dzień Zdrowych Dziąseł: co dziąsła mówią o Twoim zdrowiu?

Ten artykuł przeczytasz w minutę

Polskie Towarzystwo Periodontologiczne podkreśla wagę dbałości o higienę jamy ustnej wśród Polaków, zwłaszcza podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł 12 maja. To wydarzenie stanowi doskonałą okazję do podnoszenia świadomości na temat higieny ustnej i związków między zdrowiem dziąseł a innymi chorobami systemowymi.

Z okazji tego dnia, wraz z marką Oral-B, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne po raz szósty zorganizowało konferencję prasową i spotkanie z ekspertami, którzy omówili problemy zdrowotne przyzębia oraz metody profilaktyki. Hasło tegorocznego wydarzenia, „Twoje dziąsła są ważne! Dbaj o nie”, skierowane jest szczególnie do młodych ludzi z pokolenia Z.

Po pierwsze: dziąsła

Choroba przyzębia to najczęściej występujące przewlekłe zapalenie na świecie, wywołane głównie przez dysbiotyczny biofilm bakteryjny, który charakteryzuje się zaburzoną równowagą między „dobrymi” a „złymi” bakteriami w jamie ustnej. Schorzenie to rozwija się przez lata, początkowo manifestując się stosunkowo niealarmującymi objawami, takimi jak zaczerwienienie dziąseł czy krwawienie podczas szczotkowania zębów lub jedzenia. W bardziej zaawansowanych stadiach choroba prowadzi do znaczących ubytków w kościach szczękowych oraz rozchwiania zębów, co ostatecznie może skutkować ich utratą.

Nieleczona choroba przyzębia prowadzi do utraty zębów, ale również oddziałuje negatywnie na nasze zdrowie ogólne. Przewlekłe zapalenie toczące się w dziąsłach, nie jest lokalną chorobą, ale procesem, który prowadzi do aktywacji układu odporności. Dlatego choroba przyzębia może promować w naszym organizmie szereg patologicznych procesów prowadzących do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, problemów na tle neurodegeneracyjnym (takich jak choroba Alzhaimera), reumatoidalnego zapalenia stawów czy preeklampsji u kobiet w ciąży” – powiedziała prof. dr hab. n. med. Marta Cześnikiewicz-Guzik, sekretarz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, kierownik Zakładu Periodontologii, Profilaktyki i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej, Instytutu Stomatologii, Wydziału Lekarskiego, UJ CM w Krakowie.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Nauka i propagowanie odpowiedniej higieny jamy ustnej powinny być inicjowane już od wczesnych lat życia. Zdrowe nawyki zazwyczaj są wpajane w domu, a następnie rozwijane w szkole. Mimo to, wciąż istnieje znaczący brak świadomości dotyczący zdrowia dziąseł, zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Z tego względu tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł skupiają się na pokoleniu Z. „Im wcześniej młodzi ludzie zdobędą wiedzę na temat profilaktyki zdrowia jamy ustnej, tym większa szansa, że jako dorośli będą mogli uniknąć zapalenia przyzębia oraz związanych z nim chorób. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć” – zaznacza prof. dr hab. n. med. Renata Górska. Jakie działania profilaktyczne można podjąć? To proste.

Wystarczy przestrzegać pięciu podstawowych zasad, aby zachować zdrowie jamy ustnej:

  1. Szczotkuj zęby: szczotkowanie usuwa resztki pokarmowe i płytkę nazębną znajdującą się na powierzchniach zębów, dziąseł, ale także na języku – bakterie lubią się tam ukrywać. Dobór odpowiedniego przyboru i szczotkowanie przez minimum 2 minuty 2 razy dziennie daje optymalne rezultaty.
  2. Nitkuj: używanie nitki lub szczoteczek międzyzębowych pomaga usuwać płytkę nazębną z trudno dostępnych przestrzeni, gdzie szczoteczka nie może dotrzeć.
  3. Płucz: użyj płynu do płukania jamy ustnej, który pomoże zredukować płytkę nazębną i usunąć resztki pokarmowe, które zostały pominięte podczas szczotkowania i nitkowania zębów.
  4. Poznaj czynniki ryzyka: przez redukcję czynników ryzyka choroby przyzębia, takich jak palenie, źle kontrolowana cukrzyca, nieprawidłowa dieta, stres, możesz dodatkowo zmniejszyć szansę rozwinięcia tego schorzenia.
  5. Skonsultuj się ze stomatologiem: jeśli odczuwasz dyskomfort i widzisz krew podczas szczotkowania, udaj się do dentysty lub specjalisty: periodontologa Wczesne rozpoznanie objawów choroby dziąseł jest kluczem do uniknięcia bardziej poważnego stadium, czyli zapalenia przyzębia.

Klinicznie zdrowe dziąsło ma określony blado-różowy kolor, zwartą konsystencję bez obrzęku, nie krwawi samoistnie oraz jest właściwie ukształtowane wokół zęba. Czyli zdrowe dziąsła i przyzębie określamy jako stan, w którym nie stwierdzamy objawów zapalnych” – podkreśliła prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej, periodontologii i implantologii stomatologicznej.

Dzień Zdrowych Dziąseł 2024

Wszystkie powyższe tematy były podejmowane na konferencji prasowej zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Periodontologiczne pod hasłem „Twoje dziąsła są ważne! Dbaj o nie”. Wzięli w niej udział: prof. dr hab. Renata Górska – członek honorowy Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego i Amerykańskiej Akademii Periodontologii i Europejskiej Federacji Periodontologii, przewodnicząca Rady do spraw Rozwoju Stomatologii przy Ministrze Zdrowia; prof. dr hab. n. med. Elżbieta Dembowska – prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, wykładowca na Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie, specjalista w dziedzinie stomatologii ogólnej, periodontologii, ekspert z zakresu implantologii i laseroterapii; prof. dr hab. n. med. Marta Cześnikiewicz-Guzik – sekretarz Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego, kierownik Zakładu Periodontologii, Profilaktyki i Klinicznej Patologii Jamy Ustnej Instytutu Stomatologii Wydziału Lekarskiego UJ CM w Krakowie, specjalista chirurgii stomatologicznej i periodontologii oraz dr n. med. Beata Golan – dyrektor ds. naukowych P&G Polska.

 

Źródło: PAP

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.