6 powodów, dla których Twój konar nie płonie

Ten artykuł przeczytasz w 3 min

Możesz to zwalić na stresujący tydzień pracy, nierozwiązany problem ze swoim partnerem lub alkoholowy weekend.

Nie powinieneś się martwić, brak erekcji od czasu do czasu niekoniecznie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak twoje problemy z nieudanym byciem twardym są mniej sytuacyjne i bardziej normalne, prawdopodobnie doświadczasz zaburzeń erekcji.

6 powodów, dla których Twój konar nie płonie, problemy z erekcją. MENSIDER
Foto: iStock

Definiowane jako niezdolność do osiągnięcia lub utrzymania erekcji wystarczająco mocnej do penetracji dotyka w przybliżeniu 16% polskich mężczyzn w wieku 20-75 lat. Chociaż jest to zaburzenie związane powszechne z wiekiem, młodsi faceci nie są na to odporni, wynika z badań opublikowanych w International Journal of Clinical Practice .

Jeśli liczby wydają się wyższe, niż można by się spodziewać, może to być spowodowane tym, że zaburzenia erekcji nie są czymś, o czym wielu mężczyzn chętnie rozmawia ze swoimi przyjaciółmi, a nawet lekarzami. Wolą to zignorować i po prostu mieć nadzieję, że to minie. Niestety to błąd w myśleniu. Zanim zaczniesz zamiatać problem impotencji pod dywan, zastanów się, czy może istnieć jakiś podstawowy problem, który może zagrozić twojemu ogólnemu zdrowiu.

Czy rozmiar penisa ma znaczenie?

Oto sześć powodów, które mogą sabotować Twój wzwód:

1. Choroba serca

Czy problemy z erekcją mogą być oznaką początków miażdżycy? Prawdopodobnie. Badania pokazują, że zaburzenia erekcji są silnym predyktorem problemów z sercem. W rzeczywistości jest to taki sam czynnik ryzyka, jak palenie tytoniu lub przypadki choroby wieńcowej w rodzinie.

U niektórych mężczyzn zaburzenie erekcji może poprzedzać znaczące zdarzenie sercowe – atak serca, udar – o około 10 lat. Nieleczony wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie krwi mogą uszkadzać naczynia krwionośne, powodując utratę ich elastyczności. Może to powodować gromadzenie się płytki miażdżycowej w tętnicach, zwężając je i ostatecznie blokując przepływ krwi. Naczynia krwionośne, które trafiają bezpośrednio do penisa, są trzy razy mniejsze niż te w twoim sercu. Istnieje prawdopodobieństwo, że to one zapchają się w pierwszej kolejności.

To nie znaczy, że nie możesz „oszukać przeznaczenia”. To, co dobre dla serca, jest dobre dla penisa. Pomijając terapię lekową, powinieneś zmniejszyć stres, przestrzegać zdrowej diety i regularnie ćwiczyć. W rzeczywistości wykonywanie ćwiczeń aerobowych, takich jak spacery lub pływanie z umiarkowaną lub energiczną intensywnością przez 40 minut cztery razy w tygodniu, może znacznie poprawić erekcję, zwłaszcza jeśli jest to spowodowane chorobą sercowo-naczyniową, zgodnie z badaniem opublikowanym w Sexual Medicine.

2. Choroba Peyroniego

Jeśli ostatnio zauważysz bardziej wyraźną krzywiznę w swoim penisie, możesz mieć do czynienia z chorobą Peyroniego. To zaburzenie tkanki łącznej powoduje deformacje prącia i dotyka około 1 na 100 mężczyzn (i prawdopodobnie więcej, ponieważ wiele przypadków pozostaje niezdiagnozowanych).

Zaczyna się od „mikrouszkodzenia” penisa – którego możesz nie zauważyć. Podczas gojenia może rozwinąć się tkanka bliznowata, która może powodować zakrzywienie lub zgięcie penisa w stanie wzwodu oraz zwężenie lub jego skrócenie.

W zależności od stopnia skrzywienia seks może być bolesny dla Ciebie i drugiej osoby. Zaburzenia erekcji są również związane z lękiem sytuacyjnym. Możesz poczuć się bardzo zawstydzony swoim zakrzywionym penisem i do pewnego stopnia stracić erekcję.

Wczesna diagnoza może pomóc Ci się wyprostować. Jeśli jest to umiarkowany przypadek, istnieją minimalnie inwazyjne metody leczenia. Gdy choroba Peyroniego jest bardziej zaawansowana, może być wymagany zabieg operacyjny, który skutecznie zmniejszy deformację i wyeliminuje ból.

Man cracks penis during sex, diagnosed with 'eggplant deformity'

3. Choroba dziąseł

Chociaż nie wykazano, aby słaba higiena jamy ustnej powodowała bezpośrednio zaburzenia erekcji, istnieje korelacja, która może powodować problemy dla twojego interesu. Przegląd naukowy opublikowany w Andrology wykazał „znaczący związek między zaburzeniami erekcji a zapaleniem przyzębia”, ciężką postacią choroby dziąseł.

Wydaje się, że konkretna bakteria w jamie ustnej jest powiązana z zaburzeniami erekcji. Może ona wytworzyć toksyny, które mogą powodować miejscowe zapalenie.Wiadomo, że przewlekłe zapalenie uszkadza naczynia krwionośne i zmniejsza przepływ krwi w stanie erekcji. Utrudnia również uwalnianie tlenku azotu, który jest substancją chemiczną uwalnianą przez organizm, aby „rozkręcić imprezę”.

Jeśli Twoje dziąsła są wrażliwe lub plujesz krwią podczas szczotkowania, udaj się do dentysty. Kiedy dentysta każe ci nitkować zęby, po prostu to rób. Choroby dziąseł są również związane z atakami serca i cukrzycą, a także innymi poważnymi problemami zdrowotnymi.

4. Bezdech senny

Notorycznie budzisz się w nocy? Jesteś zmęczony i zasypiasz w ciągu dnia? Masz problemy z koncentracją? Możesz cierpieć na obturacyjny bezdech senny (OBS), poważne zaburzenie, które powoduje, że przestajesz oddychać przez 10 do 30 sekund. Może to powodować zaburzenia erekcji w tym procesie.

W polskich badaniach epidemiologicznych obturacyjny bezdech senny stwierdzono u 11,2% mężczyzn i u 3,4% kobiet. Choroba dotyka głównie osoby dorosłe. Według niektórych szacunków bezdech senny może dotyczyć ponad 25% mężczyzn po 40. roku życia!

Bezdech senny prowadzi do słabego krążenia naczyń obwodowych. Co dłuższej perspektywie czasu może doprowadzić  do zawału serca i udaru oraz zaburzeń erekcji.

Wydaje się, że OBS obniża poziom testosteronu i ogranicza dopływ tlenu we krwi, czynnika zdrowych erekcji. Dodaj do tego inne dolegliwości – stres, zmęczenie, brak koncentracji – i nic dziwnego, że nie możesz stanąć na wysokości zadania.

Nauka wciąż poszukuje jednoznacznego związku między obturacyjnym bezdechem sennym a zaburzeniami erekcji. Według analizy badań dotyczących tego tematu i opublikowanych w International Journal of Impotence Research, ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji u osób z OBS jest tylko nieznacznie wysokie w porównaniu z osobami nie cierpiącymi na OBS. Nie powinno to jednak powstrzymywać Cię od rozważenia nieinwazyjnego wspomagania oddychania w leczeniu zaburzeń erekcji.

True™ – kosmetyki, które faktycznie działają

5. Cukrzyca

Cukrzyca typu 2 może zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń erekcji. Wyniki długoletniego badania Massachusetts Male Aging Study wykazały, że mężczyźni z zaburzeniami metabolicznymi mają tendencję do rozwoju zaburzeń erekcji o 10 do 15 lat wcześniej niż osoby bez tego zaburzenia.

W grę wchodzą dwa mechanizmy. Podwyższony poziom cukru we krwi jest neurotoksyną, więc w rzeczywistości osłabia i ostatecznie niszczy zakończenia nerwowe. Cukrzyca prowadzi również do zwapnień i złogów, które uszkadzają naczynia krwionośne i zmniejszają przepływ krwi do penisa.

Jednak to, że chorujesz na cukrzycę, nie oznacza, że ​​dostaniesz zaburzeń erekcji. Dlatego podkreślamy znaczenie wczesnego pójścia do lekarza w celu diagnostyki i leczenia. Jeśli masz kilka kilogramów nadwagi, nie odżywiasz się szczególnie dobrze lub nie ćwiczysz, jest to okazja, aby przyjrzeć się swoim decyzjom dotyczącym stylu życia i dokonać zmiany.

6. Depresja

Zaburzenia erekcji mogą być osłabiające, a nawet prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak lęk i depresja. To działa w obie strony: osoby z depresją są o 39 procent bardziej narażone na rozwój zaburzeń erekcji niż osoby bez zaburzeń klinicznych, wynika z badania opublikowanego w The Journal of Sexual Medicine.

Układ nerwowy wywołuje erekcje, a jeśli jesteś przygnębiony lub rozproszony, tak się nie stanie. Kiedy jesteś w depresji, uwalniasz substancję chemiczną, która zasadniczo hamuje erekcję.

Oprócz tego, że tracisz zainteresowanie seksem, depresja może prowadzić do problemów z  alkoholem i innymi używkami i narkotykami, co może jeszcze bardziej zwiększyć twoje szanse na zaburzenia erekcji.

Jeśli coś z tego brzmi podobnie, zbadaj źródło swojej depresji ze specjalistą od zdrowia psychicznego. Chociaż prawdą jest, że niektóre leki przeciwdepresyjne mogą powodować zaburzenia erekcji, lekarz może przepisać lek w innej klasie lub przepisać mniejszą dawkę, aby zminimalizować skutki uboczne.

Differences Between Impotence and Erectile Dysfunction - Prestige Men's Medical

O czym warto pamiętać

Jeśli z jakiegoś powodu doświadczasz zaburzeń erekcji, Twój lekarz może pomóc w ustaleniu przyczyny i leczeniu – bez względu na to, jak poważny jest problem. Wystarczy tylko z nimi o tym porozmawiać.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.