Oczekiwany 5. sezon „The Crown” właśnie trafił na małe ekrany. Przenosi nas z powrotem do Wielkiej Brytanii w 1991 rok. 65-letnia królowa Elżbieta II wkracza w 39. rok swojego panowania, gdzie stawi czoła burzliwej, dekadzie rodziny królewskiej.
Przygnębiające początki lat 90. w Wielkiej Brytanii są niepewnym czasem dla monarchii. Era szacunku dobiegła końca. Windsorowie nie mogą już dłużej polegać na dobrej woli prasy, która zaczęła traktować ich jak bohaterów królewskiej opery mydlanej. Rodzina królewska znalazła się w niezręcznej sytuacji, kiedy musi przedstawić sprawę własnego znaczenia.
W tym miejscu „The Crown” wchodzi w piąty sezon. Jak to często bywa w przypadku tej często oglądanej, dyskutowanej i wyśmiewanej serii, nowe odcinki już wywołały gniewne skargi krytyków, którzy twierdzą, że zniekształcają zapis historyczny, wymyślając rozmowy, motywacje i zachowania postaci. Jak dotąd głównym zarzutem jest to, że błędem jest sugerowanie, jak robi to pierwszy odcinek, że książę Karol (grany przez Dominica Westa) kiedykolwiek próbował przekonać premiera (Jonny Lee Miller), by zmusił matkę do abdykacji, aby mógł zająć jej miejsce.
Rok 1992 był dla zmarłej monarchini „annus horribilis”. Fani chcą zobaczyć, jak dramat Netflixa przedstawi ten okres w 5. sezonie „The Crown”. Jednak co właściwie oznacza „annus horribilis” i co tak naprawdę się stało? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat tego terminu i każdego związanego z nim incydentu.
Co oznacza Annus Horribilis?
Annus Horribilis to łacińska fraza, oznaczająca „okropny rok”. To minione wyrażenie zostało przywrócone do publicznej uwagi, gdy zostało użyte przez królową Elżbietę II w przemówieniu z okazji jej Rubinowego Jubileuszu w Guildhall w dniu 24 listopada 1992 roku. Królowa powiedziała:
„1992 nie jest rokiem, na który będę spoglądać wstecz z niesłabnącą przyjemnością. […] okazało się, że to annus horribilis. Czasami zastanawiam się, jak przyszłe pokolenia będą oceniać wydarzenia tego burzliwego roku” – powiedziała. Można śmiało założyć, że nie mogła mieć na myśli „Korony”, kiedy dodała: „Ośmielam się twierdzić, że historia przyjmie nieco bardziej umiarkowany pogląd niż niektórzy współcześni komentatorzy”.
Trudny czas dla Królowej
Rok 1992 był dla monarchini niezwykle trudny. Już na początku lat 90. nastąpiła zmiana w stosunkach społeczeństwa z Royalsami, co spowodowało, że opinia publiczna kwestionowała ich znaczenie. Nie słyszano, by stoicka Królowa nawiązywała nawet do osobistych wydarzeń lub uczuć, powodujących jeszcze więcej wstrząsów, które nastąpiły po jej publicznym objawieniu. Prawdopodobnie była świadoma zmiany uczuć publicznych wobec niej, gdy wygłaszała przemówienie, podczas gdy jej rodzina działała wokół niej lekkomyślnie i dodawała jej konsternacji.
Książę Andrzej i Sara, księżna Yorku w separacji
Jednym z czynników, które przyczyniły się do powstania Annus Horribilis królowej, była separacja jej syna księcia Andrzeja i jego żony Sary, księżnej Yorku. Książę Andrzej, żywiołowe trzecie dziecko – jego pseudonim to „Randy Andy” – służył z wyróżnieniem w wojnie o Falklandy. Przyniósł pozorną radość jego statecznej rodzinie, poślubiając Sarę Ferguson, pełną werwy, rudowłosą znaną jako Fergie. Podobnie jak Dianę, Fergie irytowały ograniczenia związane z byciem królewską żoną oraz miała szereg romansów. Po opublikowaniu zdjęć z jej kochankiem w tabloidzie ona i Andrew również ogłosili swoją separację w 1992 roku.
Rozwód księżniczki Anny i kapitana Marka Phillipsa
Tymczasem córka królowej, księżniczka Anna, znakomita jeździec konna, która startowała w igrzyskach olimpijskich i stała się niestrudzoną patronką licznych organizacji charytatywnych, również miała romans. W 1992 rozwiodła się ze swoim wieloletnim mężem. Kilka miesięcy później poślubiła komandora Timothego Laurenca — jej kochanka i byłego koniuszego królowej.
Rozstanie Księcia Karola i księżnej Diany
Najstarszy syn Windsorów, Karol, książę Walii, nosił ze sobą wieczną aurę melancholii rodem z Hamleta. Jego największym atutem była jego wspaniała żona Diana, której obecność napełniła monarchię podekscytowaniem, seksapilem i dzięki jej działalności charytatywnej, poczuciem więzi ze zwykłymi ludźmi.
Szkoda, że Charles nie mógł znieść Diany. Albo, że jego wieloletni romans z Camillą miał się ujawnić się na wiele zawstydzających sposobów. Przykładem może być takich jak wyciek w 1993 niesławnej taśmy, na której podekscytowany fantazjował o byciu z nią. Oczywiście po śmierci Diany Karol i Camilla w końcu pobrali się, są teraz Królem i Królową małżonką.
Pożar w zamku Windsor
Pożar wybuchł w ukochanym przez królową zamku Windsor w dniu 20 listopada 1992 roku, wieńcząc jej Annus Horribilis. Ogień zajął się w prywatnej kaplicy królowej Wiktorii, gdzie wadliwy reflektor podpalił opartą o niego zasłonę. Pożar trwał 15 godzin, trawiąc 115 komnat, w tym dziewięć komnat reprezentacyjnych. Królowa nie była obecna na zamku w czasie pożaru i została o tym powiadomiona telefonicznie przez księcia Andrzeja.
Odbudowa zamku Windsor wyniosła 36,5 miliona funtów. Aby opłacić tak duży rachunek, królowa zdecydowała się na otwarcie części Pałacu Buckingham dla publiczności, pobierając opłaty za wstęp. Pokryło to około 70 procent rachunku. Podobno królowa przekazała 2 miliony funtów z własnych pieniędzy, aby zrekompensować pozostały deficyt. Remont trwał pięć lat. Oficjalnym terminem zakończenia budowy był 20 listopada 1997 roku, który przypadał w piątą rocznicę wybuchu pożaru, a także w 50. rocznicę ślubu królowej i księcia Filipa.
Elżbietę II czekają trudne czasy. W ciągu jednego roku spłonęła jedna z jej rezydencji, troje z czwórki dzieci rozdzieliło się lub rozwiodło ze swoimi małżonkami. Jej własna popularność słabnie, a jej rodzina wydaje się niewłaściwie zachowywać się, stając się nieistotną. Najnowszy 5. sezon The Crown Oglądaj już od dziś na Netflix.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.