4-dniowy tydzień pracy możliwy także w Polsce

Ten artykuł przeczytasz w mniej niż minutę

Niedawno w Szczecinie Donald Tusk był gościem spotkania w ramach wydarzenia „Meet Up: Nowa Generacja Platformy Obywatelskiej”. Zapowiedział wprowadzenie pilotażu 4-dniowego tygodnia pracy po wygranych wyborach.

Jakiś czas temu pisaliśmy o podobnym rozwiązaniu 4-dniowego tygodnia pracy w Belgi, Islandii i Wielkiej Brytanii. Czy nowe zasady pracy mogłyby sprawdzić się również w Polsce?

Donald Tusk zapowiada 4-dniowy tydzień pracy
fot. Andrzej Szkocki

Ponad połowa Polaków (53%) opowiedziała się za 4-dniowym tygodniem pracy. To wyniki sondażu przeprowadzonego 19 lipca 2022 r. przez Instytut Badań Pollster metodą CAWI na próbie 1070 dorosłych Polaków. Spośród zwolenników pomysłu 27 proc. jest zdecydowanie na „tak”, a 26 proc. – raczej na „tak”.

 4-dniowy tydzień pracy w Polsce. Czy to możliwe?

Wielu analityków uważa, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy jest czymś nieuchronnym i prędzej czy później zawita także do Polski.  Jak wspomnieliśmy na samym początku skrócony czas pracy wprowadziła m.in. Islandia. Taka forma pracy jak mówi islandzki rząd okazała się ogromnym sukcesem.

Kiedy mówią sobie dość. Zdrowie i relacje w pracy

Japonia jest w trakcie badań, czy 4-dniowy tydzień pracy sprawdzi się na dłuższą metę. Dane pokazują, że odkąd w 2019 r. w firmie Microsoft w Japonii wprowadzono skrócony czas pracy, pracownicy zaczęli być bardziej wydajni.

W Polsce w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej pracujemy długo – jesteśmy na 3. miejscu w rankingu. Wiele wskazuje na to, że czas pracy globalnie będzie się skracał. Osobiście mamy wrażenie, że tak jak w innych krajach, ten model pracy mógłby się sprawdzić również w Polsce.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.