30. rocznica śmierci Freddiego Mercury’ego

Ten artykuł przeczytasz w 3 minuty

4

Doczekaliśmy się już 30. rocznicy śmierci Freddiego Mercury’ego, niepowtarzalnego frontmana legendarnego zespołu Queen, supergwiazdora i wokalisty, którego utwory nie tylko nic nie straciły przez te 3 dekady, ale wręcz dziś jesteśmy w stanie mistrzostwo Freddiego docenić jeszcze bardziej.

Poniżej ciekawe i zaskakujące fakty na temat tego niesamowitego artysty.

1. FREDDIE MERCURY URODZIŁ SIĘ W ZANZIBAR.
Freddie Mercury urodził się w Stone Town na Zanzibarze (obecnie Tanzania). Jego rodzina przeniosła się tam, aby jego tata mógł kontynuować karierę w Brytyjskim Urzędzie Kolonialnym. Dorastał między Zanzibarem a Indiami, zanim przeniósł się do Middlesex w Anglii, gdy był nastolatkiem.

2. FREDDIE MERCURY MIAŁ CZTERY DODATKOWE ZĘBY.
Zęby znajdowały się z tyłu jego ust, co wypychało przednie zęby do przodu i powodowało jego charakterystyczny zgryz. Był świadomy tego, jak wyglądały jego zęby, ale odmówił ich naprawy, wierząc, że zmiana czegokolwiek w ustach może zmienić jego występy wokalne.

3. FREDDIE MERCURY BYŁ KOLEKCJONEREM ZNACZKÓW.
Mercury zbierała znaczki z Zanzibaru, Wielkiej Brytanii, Nowej Zelandii i Monako. Jego album z kolekcjonowaniem znaczków z dzieciństwa jest jednym z nielicznych rzeczy, które rodzina Freddiego zachowała po jego śmierci; British Postal Museum nabyło go w 1993 r. i czasami wypożycza na wystawy, takie jak wystawa Stampex w 2016 r., na której znalazły się również znaczki, które John Lennon zebrał (i gryzmolił) jako dziecko.

4. FREDDIE MERCURY ZAPROJEKTOWAŁ LOGO ZESPOŁU QUEEN
Dzięki dyplomowi ze sztuki i projektowania graficznego na Ealing Art College, Mercury mógł być kimś więcej niż tylko frontmanem zespołu. Swoisty herb, który zaprojektował dla zespołu, składa się ze znaków zodiaku wszystkich jego członków — dwóch lwów Leo dla Johna Deacona i Rogera Taylora, kraba z rakiem dla Briana Maya i dwóch wróżek reprezentujących znak Freddiego Virgo. „Q” i korona oczywiście reprezentują nazwę zespołu, a feniks, jako dopełnienie, chroni całość.

5. FREDDIE MERCURY BYŁ BARDZO NIEŚMIAŁY
Chociaż był znany ze swoich dzikich, towarzyskich wybryków na scenie, większość ludzi, którzy znali Merkurego osobiście, powiedziała, że ​​był bardzo nieśmiały w swoim życiu osobistym, co jest jednym z powodów, dla których bardzo rzadko udzielał wywiadów. „W prawdziwym życiu nikt nie znał Freddiego” – powiedział kiedyś kolega z zespołu Roger Taylor. „Był nieśmiały, delikatny i miły. Nie był osobą, którą pokazywał na scenie”.

6. FREDDIE MERCURY I KSIĘŻNA DIANA BYLI PRZYJACIÓŁMI
Freddie Mercury i księżna Diana spędzili kiedyś noc w Royal Vauxhall Tavern, legendarnym gejowskim barze w południowym Londynie. Mercury, aktorka Cleo Rocos i komik Kenny Everett pomogli Dianie ubrać się w wojskową kurtkę, czapkę i okulary przeciwsłoneczne, aby mogła zachować schować się przed paparazzi podczas wieczornego wyjścia.

7. FREDDIE MERCURY BYŁ MISTRZEM W SCRABBLE
Życie w trasie nie zawsze było pełne rozpusty. Perkusista Queen, Roger Taylor, powiedział, że zespół uwielbia grać maratonowe sesje Scrabble, a gra często sprowadza się do niego i Freddiego. „Freddie był genialny, ponieważ mógł zdobyć więcej przy mniejszej liczbie płytek”, powiedział Taylor, ale Brian May był rekordzistą zespołu w najlepszym słowie: „lakiery”, z Q na kwadracie z trzema punktami.

8. FREDDIE MERCURY NAGRALI KILKA UTWORÓW Z MICHAELEM JACKSONEM

W 1983 roku Mercury odwiedził dom Michaela Jacksona w Encino w Kalifornii, aby pracować nad trzema demami: „There Must Be More to Life Than This”, „State of Shock” i „Victory”. Tak naprawdę nigdy nie zostały ukończone, chociaż wersja „There Must Be More to Life Than This” została wydana na solowym albumie Mercury z 1985 roku, Mr Bad Guy. „Nigdy nie wydawało się, że jesteśmy w tym samym kraju wystarczająco długo, aby właściwie cokolwiek dokończyć” – powiedział kiedyś Mercury o Królu Pop.

9. O TYM, ŻE CHOROWAŁ NA AIDS UJAWNIŁ NA DZIEŃ PRZED ŚMIERCIĄ

To, że artysta od kilku lat choruje na AIDS, było tajemnicą poliszynela – spekulacje tylko nasiliły się po klipie do „I’m Going Slightly Mad” nakręconym w lutym 1991 r. – Freddie był nienaturalnie wychudzony, na twarzy miał dużo więcej makijażu niż zwykle. 22 listopada 1991 r. Freddie czuł się już bardzo źle – wezwał wtedy swojego managera i razem spisali oświadczenie, wydane następnego dnia. W oświadczeniu tym ujawnił, że choruje na AIDS, co w tamtych czasach praktycznie równało się również z homoseksualnym coming outem. Freddie zmarł 24 godziny po wydaniu oświadczenia. Ostatnim singlem Queen wydanym za jego życia, kilka tygodni wcześniej, był pnący się wtedy w górę list przebojów utwór, którego tytuł nabrał niezwykłego wymiaru: „The Show Must Go On”.

10. LOKALIZACJA PROCHÓW FREDDIE MERCURY’EGO JEST SUPER TAJNA
Wielu przyjaciół Mercury powiedziało, że pogodził się z nadchodzącą śmiercią z powodu komplikacji związanych z AIDS i nie martwił się śmiercią — ale martwił się tym, co się z nim później stało. „Nie chciał, żeby ktokolwiek próbował go wykopać, jak to się stało z niektórymi sławnymi ludźmi” – powiedziała The Daily Mail długoletnia towarzyszka Mary Austin. „Fani mogą mieć głęboką obsesję”. Po tym, jak Austin otrzymał prochy Merkurego, odczekała dwa lata, aby usunąć je ze swojego domu (który zostawił jej w testamencie). Nigdy nie ujawniła, co zrobiła z jego prochami, i mówi, że nigdy tego nie zrobi.

Źródła: Salon, Mentalfloss, Replika

4 Komentarze
 1. gate.io mówi

  Reading your article helped me a lot and I agree with you. But I still have some doubts, can you clarify for me? I’ll keep an eye out for your answers.

 2. comfort piano jazz mówi

  comfort piano jazz

 3. relaxing jazz music mówi

  relaxing jazz music

 4. bossa jazz cafe mówi

  bossa jazz cafe

Zostaw komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

error: Treści MENSIDER.COM są chronione.